3 główne powody dlaczego jesień to najlepszy czas na zabiegi laserowe

Za oknem już na dobre zadomowiła się jesień. Coraz częściej do gabinetu zgłaszają się pacjenci na zabiegi laserowe. Jednak wiele osób ciągle nie jest pewnych, czy jesień, a przede wszystkim, dlaczego jesień to najlepszy czas na rozpoczęcie zabiegów laserowych. Wielokrotnie słyszałam rozmowy na ten temat i wiele pacjentów zadawało mi to pytanie także:

  • Czy na pewno trzeba zacząć zabiegi jesienią?
  • Czy nie poczekać do miesięcy zimowych?

Odpowiedź to: Zarówno gdy rozważamy odmłodzenie, resurfacing skóry laserem frakcyjnym CO2, laserowe usuwanie nadmiernego owłosienia, czy też rozpoczęcie walki z przebarwieniami lub uporczywymi naczynkami, rzeczywiście jesień to najlepszy czas na rozpoczęcie tych działań.

Oto 3 główne powody:

Mała ekspozycja na słońce = Niewielkie efekty uboczne

Chociaż zabiegi laserowe wykonuje się głównie ze wskazań estetycznych, to są to ciągle zabiegi medyczne i powinny być wykonywane z ostrożnością. Efekty uboczne zabiegów laserowych zazwyczaj są niewielkie i przejściowe. Jakkolwiek, ekspozycja na promieniowanie UV po zabiegu może zwiększyć je wielokrotnie.

Jeśli tuż przed albo tuż po zabiegu narażamy skórę na promienie słoneczne, zwiększa się ryzyko powstania na skórze zmian odwrotnych od zamierzonych efektów. Najczęściej są to przebarwienia (hiperpigmentacje) lub odbarwienia (hipopigmentacje). Zazwyczaj te efekty uboczne są przemijające, ale w niektórych przypadkach mogą być trwałe.

Zabiegi laserowe, które naprawiają i odmładzają skórę poprzez eksfoliację zniszczonych komórek -takie jak laser frakcyjny CO2 – dodatkowo uwrażliwiają pozabiegowo skórę na słońce. Najlepiej jest, jeśli na 4-6 tygodni przed i po zabiegu laserowym unikamy ekspozycji na słońce, czyli ograniczamy czas spędzany na zewnątrz. Dodatkowo stosujemy ochronę przeciwsłoneczną w postaci filtrów UVB i UVA, stosowanych codziennie i zgodnie z zaleceniami.

Te zalecenia mogą być trudne do wykonania w miesiącach wiosenno-letnich, kiedy chcemy spędzać czas wolny na świeżym powietrzu: w parkach, nad wodą, na plaży, na spacerach. Dlatego też chłodniejsze miesiące jesienne i zimowe zdecydowanie ułatwiają wypełnienie zaleceń pozabiegowych i minimalizują ryzyko skutków ubocznych.

Bezpieczne planowanie zabiegów

Tak jak wspomniałam wcześniej, miesiące jesienne i zimowe to idealny czas na zabiegi laserowe. Możemy spytać: dlaczego zatem nie zaczekać do grudnia, kiedy dzień jest najkrótszy i najmniejsza jest ekspozycja na słońce?

Niektóre zabiegi laserowe, takie jak rozległe zabiegi z wykorzystaniem lasera CO2, wykonujemy tylko raz w roku, inne natomiast wykonujemy w seriach. Na przykład laserowe usuwanie przebarwień to z założenia seria 3-4 zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych.

Laserowe usuwanie owłosienia to zazwyczaj seria 6 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni. Aby ukończyć serię zabiegów, a co za tym idzie, uzyskać optymalne efekty, potrzebne jest od 4 do 6 miesięcy.

Gdy dodamy do tego bezpieczny, minimum 4-tygodniowy okres pozabiegowy, w którym szczególnie uważamy na słońce, daje nam to akurat czas do kwietnia, początku wiosny. Planowanie rozpoczęcia zabiegów na miesiące typowo zimowe nie daje nam już możliwości bezpiecznego ukończenia serii.

Trwałe efekty

Jest kilka sposobów na przedłużenie efektów odmłodzenia i regeneracji skóry po zabiegach laserowych. Gdy inwestujemy swój cenny czas i pieniądze, aby nasza skóra wyglądała młodziej, nierozsądne byłoby kontynuowanie przyzwyczajeń, które prowadzą do powstania plam, przebarwień i zmarszczek. Wiadomo, że główną przyczyną starzenia się skóry jest długotrwałe przebywanie na słońcu. Dlatego też, im dłużej będziemy unikać ekspozycji na promieniowanie UV, tym trwalsze będą efekty zabiegów.

Chłodniejsza aura jesienno- zimowa automatycznie sprawia, że ubieramy się warstwowo, zakładamy szaliki, stosujemy więcej kremów nawilżających i ogólnie bardziej dbamy o skórę niż w miesiącach letniej beztroski. To świetnie uzupełnia się z postępowaniem po zabiegach laserowych i nie zmienia znacząco naszej codziennej pielęgnacji skóry.

Co więcej, jeśli zabieg dotyczy obszarów takich jak szyja, dekolt albo inne części ciała, które standardowo zakrywamy jesienią lub zimą, to mamy dodatkową, bez wielkich wyrzeczeń ochronę.

Podaruj swojej skórze regenerację, odmłodzenie i odbudowę już tej jesieni! Umów się na bezpłatną konsultację. Pozwól znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej skóry, aby mogła rozbłysnąć świeżością i witalnością.

Zadaj mi pytanie lub umów się na konsultacje. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.