Wpływ zanieczyszczeń powietrza na skórę. Jak możemy sobie pomóc.

Otaczający nas świat zmienia się gwałtownie. Nasze ciała, w tym nasza skóra, są pod coraz większym stresem związanym z zanieczyszczeniami powietrza i ich toksycznymi składnikami. Nie jesteśmy już w stanie całkowicie zneutralizować ich toksycznego działania.

Podrażnienie skóry, przedwczesne starzenie się jej, a nawet powstawanie nowotworów. To wszystko efekty stresu oksydacyjnego, który definiujemy jako nadmierną produkcję destrukcyjnych wolnych rodników i brak możliwości ich neutralizacji przez naszą naturalną sieć antyksydacyjną.

Powstawanie wolnych rodników inicjowane jest przez 3 główne elementy:

  • Particular matter – złożoną mieszaninę ekstremalnie małych cząsteczek i kropli, jaka dostaje się do atmosfery ziemskiej w trakcie wszystkich procesów zachodzących na powierzchni Ziemi. Jej składnikami są między innymi: pył, dym papierosowy, spaliny oraz sadza.
  • Ozon
  • Receptors AhR – receptors węglowodorów aromatycznych.

Dobra wiadomość jest taka, że możemy dość skutecznie chronić się przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Możemy także naprawiać istniejące już uszkodzenia skóry.

Kilka faktów WHO – Światowej Organizacji Zdrowia

92% mieszkańców miast żyje w miastach, które nie spełniają standardów Światowej Organizacji Zdrowia.

6,5 milionów zgonów rocznie (11.6% wszystkich zgonów) związanych jest z zanieczyszczeniami powietrza. Te wartości podwoiły się od 2012 roku.

Średnia długość życia w Europie skróciła się o rok w związku z ekspozycją na zanieczyszczenia pyłowe powietrza i ich wpływem na wzrost zachorowań na choroby serca i płuc.

Zanieczyszczenie środowiska, w tym zanieczyszczenie powietrza, ma oczywiście duży wpływ na największy organ naszego organizmu – skórę – powodując:

  • wzrost ryzyka zachorowań na raka skóry
  • nadwrażliwość skóry
  • przedwczesne starzenie się skóry
  • suchość i niezdrowy wygląd skóry.

Na zanieczyszczenia powietrza składa się bardzo wiele składników. Trudno powiedzieć, który dokładnie odpowiedzialny jest za negatywne zmiany naszej skóry. W laboratoriach możliwe było przeprowadzenie testów, podczas których hodowle komórkowe skóry ludzkiej poddano działaniom poszczególnych komponentów zanieczyszczenia powietrza, każdemu z osobna.

W laboratoriach badano wpływ na skórę ludzką między innymi poniższych czynników:

  • benzo(a)piren
  • pył miejski
  • pył drobnocząsteczkowy
  • spaliny z silników typu diesel.

Bardzo ciekawe są obserwacje po przeprowadzonych testach, a mianowicie: groźne są nie tyle same zanieczyszczenia, a różnorakie związki chemiczne, które mogą się do nich przyłączyć. Zwykły pył, kurz miejski to nośnik aż 224 toksycznych związków chemicznych (!) od wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (zmieszane z parą wodną są elementem smogu), o udowodnionym działaniu rakotwórczym aż po pestycydy i metale ciężkie.

Oczywiście cząsteczki kurzu są za duże, żeby przeniknąć przez skórę, ale już wiele związków chemicznych przyczepionych do cząsteczek może swobodnie przedostać się w głąb skóry. Jedno z silniejszych zanieczyszczeń to dym papierosowy. Jak pokazano w badaniach, zawiera on ponad 6000 różnych związków chemicznych!

Testy laboratoryjne nie tylko są w stanie pokazać wpływ różnych związków chemicznych na komórki, ale pokazują również, jakie substancje są w stanie ochronić je przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń środowiska. Od testów laboratoryjnych jest już prosta droga do stworzenia produktów o odpowiednim, ochronnym i regeneracyjnym działaniu

JAK CHRONIĆ I ODBUDOWYWAĆ SKÓRĘ

  1. Odpowiedni rytuał oczyszczania twarzy/ zmywania makijażu. 2-stopniowy-najpierw zmywanie makijażu za pomocą mleczka lub innego produktu. Potem – dokładne zmywanie twarzy preparatami, których używamy z wodą: emulsją, pianką lub żelem do zmywania twarzy, aby dokładnie usunąć resztki makijażu, kurzu i innych zanieczyszczeń z twarzy.
  2. Niacynamid – Witamina B3 , doustnie w dawce 500-700 mg 2x dziennie lub zawarta w kremach i innych preparatach do stosowania na skórę. Witamina B3 jest jedną z najsilniej działających substancji o działaniu neutralizującym dla spalin z silników typu diesel, benzopirenów, dymu tytoniowego i miejskiego kurzu, czyli głównych zanieczyszczeń miejskiego powietrza. We wszystkich testach laboratoryjnych, witamina B3 przeciwdziała uszkodzeniom komórek skóry, chroni je i pomaga w ich odbudowie. Naprawia także uszkodzenia komórek po promieniowaniu UV. Innymi słowy, to całoroczna ochrona przed stresem środowiskowym.
  3. Suplementy zawierające dysmutazę ponadtlenkową SOD – jeden z grupy enzymów kluczowych dla obrony komórkowej przed wolnymi rodnikami. Preparat GLIZODIN: zawiera 2 składniki, wyciąg z melona kantalupa z bardzo dużą ilością dysmutazy ponadtlenkowej -SOD plus glandynę- białko nośnikowe z pszenicy, chroniące bardzo niestabilną dysmutazą ponadtlenkową w procesie trawienia.
  4. Nawilżenie Ważne jest zarówno picie dużej ilości wody, jak i używanie wysokiej jakości produktów do pielęgnacji. Mezoterapia kwasem hialuronowym to także nieodzowny element nawilżania skóry.
  5. Ochrona przeciw promieniowaniu UV Zalecana przez cały rok.
  6. Antyoksydanty Przyjmowane doustnie lub w preparatach pielęgnacyjnych. Witaminy A, C, D, B-kompleks i B3.
  7. Adaptogeny Są to naturalne, nietoksyczne substancje, które pomagają naszemu organizmowi w walce z różnego rodzaju stresem: fizycznym, chemicznym i biologicznym. W medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej używane od tysięcy lat. Zaliczamy do nich:
    • Dysmutaza ponadtlenkowa -superoxide dysmutaze SOD, jeden z grupy enzymów kluczowych dla obrony komórkowej przed wolnymi rodnikami
    • Koenzym Q10
    • Resweratrol – działa jak antyoksydant i chroni przed uszkodzeniami komórkowymi. Najbogatsze źródło reweratrolu to skórka czerwonych winogron.
    • Żeń-szeń azjatycki i żeń-szeń indyjski (Ashwagandha)
    • Kurkuma – Najlepszym źródłem są owoce i przyprawy, ale także suplementy diety.

Zagrożenie dla skóry związane z zanieczyszczeniami środowiska nie zmniejsza się i niestety obserwując otaczającą nas rzeczywistość, będzie rosło.

Chrońmy nasze ciała, w tym nasz największy powierzchniowo organ, jakim jest skóra. Wprowadźmy do naszej diety produkty bogate w antyoksydanty, dodajmy suplementy diety. Prawidłowo oczyszczajmy skórę i używajmy produktów pielęgnacyjnych, które zawierają składniki specjalnie dedykowane do neutralizacji najczęściej występujących w zanieczyszczonym powietrzu, którym oddychamy i żyjemy.

Pamiętajmy też o recyklingu. Spróbujmy odbudować naszą planetę dopóki jeszcze mamy na to czas.

Zadaj mi pytanie lub umów się na konsultacje. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.