Uśmiech – czym jest i do czego służy?
Uśmiech – zdolność wyrażania emocji w odpowiedzi na radość, szczęście, rozbawienie. Uśmiech to też zdolność komunikowania tych wszystkich emocji do otaczających nas osób. Uśmiech to piękna rzecz. Mówi się, że uśmiech rozpromienia twarz. Niestety, niektórzy z nas wcale nie lubią się uśmiechać i to nie tylko dlatego, że nie lubią wyglądu swoich zębów. Niektórzy z nas zauważają, że podczas uśmiechu eksponują nie tylko zęby, ale też za dużo dziąsła, zazwyczaj nad górnymi zębami.
No właśnie, ile to jest za dużo? Przeprowadzono badanie, w którym brali udział lekarze dentyści, chirurdzy plastycy, dermatolodzy i po prostu zwykli ludzie. Wszystko po to, by ustalić estetyczne standardy uśmiechu.
Prawie wszyscy uczestnicy badania byli zgodni, 2 mm lub mniej widocznego dziąsła podczas uśmiechu to naturalny uśmiech. Przy 3-4 mm widocznego podczas uśmiechu dziąsła, zaczęto już je mocniej zauważać. Wszystko ponad 4 mm było już odbierane jako za dużo widocznego dziąsła, czyli uśmiech dziąsłowy – gummy smile.
Mnie, jako lekarzowi medycyny estetycznej i lekarzowi dentyście, ten temat jest szczególnie bliski.
To jeden z tych, które bardzo lubię, czyli interdyscyplinarny, pokazujący jak wiele dziedzin nauk medycznych współpracuje ze sobą w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Medycyna estetyczna to nie płaska, jednoznaczna gałąź medycyny. Medycyna w służbie naturalnego piękna to kombinacja i współpraca różnych specjalizacji medycznych. Jak zawsze jednak podstawą jest anatomia, królowa nauk medycznych, która również jest podstawą sztuk pięknych.
Według lekarzy specjalizujących się w medycynie estetycznej #gummysmile dotyczy około 14% kobiet i 7% mężczyzn. Dane te jakkolwiek mogą być inne. My, jako praktykujący lekarze, wiemy tylko o pacjentach, którzy zgłosili się do nas. Wiele osób nie wie, że są możliwości zniwelowania ich problemu. Uśmiech dziąsłowy często utrudnia nam funkcjonowanie w sytuacjach socjalnych, nie jesteśmy tak chętni pięknie wyrażać uśmiechem swoje emocje. Problemem też często jest pozowanie do zdjęć.
Jest wiele przyczyn uśmiechu dziąsłowego #gummysmile:
- Przyczyny strukturalne, czyli za duża wysokość (długość) kości szczęki. Spowodowana wieloma czynnikami, między innymi nadmiernym rozrostem wyrostka zębodołowego szczęki (części kości szczęki, z której wyrastają zęby) lub za długą częścią przednią szczęki.
- Zaburzenia w wielkości zębów, stracie zębów itd. Zęby wyrastają z wyrostka zębodołowego szczęki, przebijając się przez dziąsła. Rozwój zębów trwa nieprzerwanie, aż do osiągnięcia wczesnego wieku dorosłego. Dziąsła obkurczają się i stabilizują się na określonym poziomie. Standardowo korona zęba (część zęba widoczna nad dziąsłem) ma długość około 10 mm, a stosunek szerokości do długości korony zęba to 75-85%. Wiele różnych przyczyn, często genetycznych, może powodować zaburzenia długości i szerokości zębów.
- Zaburzenia w pracy mięśni odpowiadających za podciąganie wargi do góry. Kiedy uśmiechamy się, mięśnie podciągają wargę górną około 6-8 mm od pozycji spoczynkowej. Jeśli mięśnie są hiperaktywne, to podczas uśmiechu eksponowany jest większy obszar dziąsła.
Tak jak wiele jest przyczyn uśmiechu dziąsłowego, tak też wiele jest metod jego korekcji. Od operacji ortognatycznych, polegających na repozycji i skróceniu nadmiernie wysuniętej kości szczęki, przez leczenie ortodontyczne, chirurgię periodontologiczną np: wydłużenie koron zębów i odsunięcie linii dziąseł. Nadmierną aktywność ust koryguje się podając toksynę botulinową #botox. W niektórych przypadkach można chirurgicznie zmienić przyczepy mięśni odpowiedzialnych za nadmierne ruchy wargi górnej.
Medycyna estetyczna, a konkretnie podanie toksyny botulinowej w odpowiednie mięśnie, najlepsze efekty daje wtedy, gdy przyczyną uśmiechu dziąsłowego jest nadmierna aktywność mięśni. Generalnie rzecz biorąc toksynę podaje się w ściśle określone punkty na twarzy, powodując czasową relaksację mięśni odpowiedzialnych za podciąganie wargi do góry podczas uśmiechu. Zrelaksowane mięśnie nie pracują ze swoją normalną siłą, co daje efekt delikatnego nachodzenia wargi na zęby, Efekty zabiegu zaczynają być widoczne po 3-4 dniach i utrzymują się 3-4 miesiące.
Dolna część twarzy to bardzo skomplikowany zabiegowo obszar. O ile korekta zmarszczek na czole i kurzych łapek to stosunkowo proste, nie obarczone dużym ryzykiem powikłań zabiegi, to te z użyciem toksyny botulinowej wokół ust wymagają dużej precyzji i dogłębnej wiedzy anatomicznej. Mięśnie w tej okolicy są mniejsze, nakładają się na siebie warstwowo i pod różnym kątem. Inne są też ich wektory/ kierunki działania. Główne mięśnie uczestniczące w podciąganiu wargi górnej podczas uśmiechu to:
- mięsień dźwigacz wargi górnej,
- mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydełka nosa,
- mięsień jarzmowy mniejszy, odpowiedzialne są za pociąganie do góry innej części wargi. Tylko precyzyjne podanie toksyny botulinowej, na odpowiednią głębokość i w odpowiednie punkty, pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów bez ryzyka niechcianych niespodzianek np: tzw. uśmiechu Jokera.
U pacjentki na zdjęciu podałam toksynę botulinową w pkt YONSAI 🙂 efekt widoczny na zdjęciu – po 4 dniach od zabiegu. Zmiana koloru ust to już efekt szminki pacjentki;)
Zadaj mi pytanie lub umów się na konsultacje. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.