Medycyna estetyczna – przewodnik dla początkujących

Przewodnik po zabiegach medycyny estetycznej dla początkujących, pierwsze wypełniacze, pierwsze zabiegi – na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepiej.

Dzisiaj poruszę temat pacjentów, mających pierwszy raz kontakt z zabiegami, między innymi wypełniaczami – kwasem hialuronowym i toksyną botulinową.

Które produkty i zabiegi są najlepsze na start?

Zaczynając, rób to metodą małych kroczków. Zacznij od czegoś drobnego, np. od toksyny botulinowej na obszar glabelli (lwia zmarszczka) lub kurzych łapek. Unikaj zmarszczek poprzecznych czoła i generalnie dolnej części twarzy aż do momentu, gdy zbudujesz zaufanie do swojego lekarza.

Wypełniacze:
Zacznij od JEDNEJ strzykawki, bardziej miękkiego, plastycznego wypełniacza, szczególnie jeśli jesteś szczupłą osobą o delikatnej twarzy. Zazwyczaj tzw. pierwszorazowe pacjentki zgłaszają się z pogłębiającymi się liniami biegnącymi od nosa do kącików ust – bruzdami nosowo-wargowymi. W takich przypadkach sprawdzają się delikatne, bardziej miękkie wypełniacze (produkty) np: Croma Syphia Filler, Restylane Fine Lines lub Restylane.

Są to produkty bezpieczne w rękach doświadczonego lekarza. Zacznij od 1 strzykawki produktu. Pamiętaj, że ostateczny efekt zabiegu widoczny będzie po około 2 tygodniach, kiedy to kwas hialuronowy “osiądzie” w tkankach. Po zabiegu mogą pojawić się siniaki, jednak w sytuacji, gdy siniak jest duży lub bardzo bolesny, szczególnie biegnący w górę, do nosa, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem wykonującym zabieg.

Kwasy hialuronowe o delikatnym sieciowaniu (bardziej miękkie i plastyczne) łatwo można rozpuścić (rozsieciować) za pomocą specjalnego enzymu – hialuronidazy. Grubsze, bardziej twarde wypełniacze nie są najlepszym rozwiązaniem dla młodych, szczupłych pacjentów.

Jeśli chcesz wymodelować, powiększyć usta, też polecam zrobić to preparatem delikatnym, w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, a przede wszystkich od warunków anatomicznych Twojej twarzy (jakie masz proporcje twarzy, wielkość wyjściową ust itd.) Pamiętaj, że usta, które wyglądają dobrze na modelce z Instagrama, blogerce, aktorce, a nawet najbliższej przyjaciółce, nie muszą koniecznie wyglądać tak samo dobrze na Twojej twarzy. Nasze położenie geograficzne warunkuje specyficzny kształt i wielkość ust. Usta, które są dominującym elementem twarzy, będą wyglądać sztucznie przy naszej urodzie.

Polecam także nie stosować więcej niż 1 ampułkę podczas jednego zabiegu. Swoim pacjentkom pierwszorazowym zalecam nawet rozłożenie tej 1 ampułki na dwie wizyty. Bardzo rzadko zużywam całą w trakcie jednej aplikacji. Tutaj też kwas hialuronowy układa się do około 2 tygodni. Lepiej dla uzyskania bezpiecznego efektu i ewentualnej korekty przyjść raz jeszcze, szczególnie, jeśli robisz zabieg po raz pierwszy.

Czy jest to bardziej uciążliwe? Dla pacjenta- oczywiście- kolejna wizyta, kolejne ryzyko siniaków itd. Dla lekarza? Jak najbardziej – dodatkowa nieodpłatna wizyta, poświęcony czas itd. Czy jest to z korzyścią dla pacjenta i lekarza? Bez najmniejszej wątpliwości. Pozwala to po pierwsze Tobie – oswoić się z nową wielkością, kształtem ust, oswoić się z lekarzem; lekarzowi – poznać Twoje potrzeby i preferencje, monitorować efekty i w razie potrzeby wykonać korekty.

Jeśli chcesz znacznie powiększyć usta, np. gdy Twoje są niewspółmiernie małe, rób to etapami. Pamiętaj, że kwas hialuronowy ma właściwości, dzięki którym odbudowuje się czerwień wargowa, tak więc działa długo po podaniu. Pamiętaj też, że usta mają ograniczoną pojemność.

A co jeśli lekarz, do którego się zgłosiłaś, nie pracuje na produktach, którymi jesteś zainteresowana i nie posiada ich w swojej ofercie?

Wiele osób zanim zgłosi się na zabieg, przez długi czas dojrzewa do tej decyzji. Pyta przyjaciół, znajomych, którzy mieli już wcześniej wykonywane zabiegi, a przede wszystkim robi reaserch online. Internet jest źródłem różnych informacji. Co chwila pojawiają się nowe preparaty i technologie. Trudno w tym gąszczu, często stricte marketingowych informacji, wyłapać te, które są istotne.

Według mnie najważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO. Produkty kwasu hialuronowego kilku wiodących na rynku pod względem bezpieczeństwa i jakości produktu, tak kilku, można znaleźć pewnie ponad 100 różnych kwasów hialuronowych ale firmy z dobrą historią preparatów, bez powikłań wynikających ze słabej jakości preparatów, firmy o których otwarcie rozmawiają lekarze to max 10. Produkty te są podobne do siebie. Można to porównać do różnych odmian jabłek od dobrego dostawcy z zaufanej plantacji. Różnią się one od siebie masą cząsteczkową, stopniem i metodą usieciowania, plastycznością, stopniem utrzymywania, przyciągania wody, zdolnościami liftingującymi i wypełniającymi. Tyle na to nauka. Dopasowanie odpowiedniego produktu do Twoich indywidualnych, wyjątkowych potrzeb, uwzględniających Twój wiek, strukturę skóry, rysy twarzy i oczekiwany efekt, to inna sprawa. Cała sztuka polega na zauważeniu i zrozumieniu indywidualnego piękna każdej twarzy i podkreśleniu go. Według mnie nie jest sztuką wykreowanie zupełnie innej twarzy.

Jeszcze kilka, moim zdaniem przydatnych rad dla nowicjuszy;)

Zanim zdecydujesz się na zabieg, zasięgnij języka u lekarzy innych specjalności i osób z branży. Podpytaj przyjaciół, którzy wyglądają świetnie i masz do nich zaufanie. Poproś Twojego fryzjera o polecenie kliniki lub zabiegu, który szczególnie lubią jego klienci. Tak, fryzjerzy to skarbnica informacji:) Postaraj się nie polegać tylko na wyszukiwarce Google i nie daj skusić się tylko ceną na portalach z super okazjami.

Umów się na 2-3 konsultacje u różnych lekarzy, w różnych klinikach. Zwróć uwagę na to, jak wygląda miejsce, a przede wszystkim na profesjonalizm. Jeśli od początku czujesz, że jest coś “nie tak”, zaufaj swojemu instynktowi 🙂 Bądź czujny na miejsca, gdzie czujesz presję podjęcia decyzji i wykonania zabiegu już w dniu konsultacji. Profesjonaliści chcą mieć swoich pacjentów przede wszystkim dobrze poinformowanych i wyedukowanych.

Coraz więcej zgłasza się pacjentów po zabiegach, podczas których było za dużo na raz zrobione. Są to ciężkie przypadki do skorygowania. Na koniec jeszcze raz powtórzę, zaczynaj powoli. Najważniejsze to zbudowanie zaufania i pewności co do zabiegów, które chcesz mieć wykonane.

Zadaj mi pytanie lub umów się na konsultacje. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.