SPF 10, 30, 50 , +100. … Co oznacza, jak odczytywać oznaczenia na produktach , jaki faktor SPF wybrać.

SPF- czyli Sun Protection Factor.

Zazwyczaj znajdujemy to oznaczenie na produktach z filtrami słonecznymi. Wartości są różne od 5 nawet do +100 .

Co mówi nam SPF?
Jest to tzw wskaźnik poparzenia słonecznego. Dotyczy on tylko promieniowania UVB , nic nie mówi nam o ochronie przed promieniowaniem UVA-odpowiedzialnym za starzenie się skóry i aktywację procesów nowotworowych w skórze.

Jak odczytywać wartości SPF?
Podam to tutaj na przykładach:

SPF 2 – daje nam 50% ochrony p/słonecznej. Obrazowo można, powiedzieć,że jeśli słońce wysyła 100 fotonów promieniowania słonecznego to w głąb naszej skóry przeniknie 50 fotonów.

SPF 10 – daje nam 90% ochronę p/słoneczną. Czyli ze 100 fotonów promieniowania słonecznego w głąb naszej skóry przeniknie 10.

SPF 30 – date nam 97% ochrony Analogicznie , w głąb naszej skóry przenikną 3 fotony promieniowania słonecznego.

SPF 60 natomiast…. da nam 98% ochrony, czyli tylko o 1% więcej niż SPF 30.

Jak widzimy różnice w ochronie są minimalne. Produkty z SPF 30 są w zupełności wystarczające dla optymalnej ochrony. Większe wartości SPF to zabiegi czysto marketingowe. A co ze specjalnymi produktami dla dzieci? One zazwyczaj są droższe, pewnie zawierają mocniejsze filtry, lepsze filtry? Otóż nie, tu płacimy po prostu więcej za kolorowe, ładne opakowanie :), często o mniejszej pojemności.

Może ma to jakiś sens, dziecko tylko swój osobisty produkt i łatwiej daje się przekonać do nie zawsze przyjemnego smarowania. 🙂

Zadaj mi pytanie lub umów się na konsultacje. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.