Rodzaje filtrów UV, filtry chemiczne kontra filtry fizyczne, jak wybrać najlepszy dla siebie?

W aptekach i sklepach znajdujemy dziesiątki różnych produktów. Generalnie rzecz biorąc, filtry dzielą się na filtry chemiczne i filtry fizyczne. Różnią się one przede wszystkim mechanizmem działania w skórze.

Filtry chemiczne – przenikają w głąb skóry, gdzie wchodzą w reakcje chemiczne i w ten sposób chronią przed promieniowaniem UV. Dlatego też, aby zaczęły nas chronić potrzebny jest czas , około 15-20 minut od ich aplikacji na skórze.

Filtry fizyczne – to tlenki Cynku lub Tytanu. Pozostają one na powierzchni skóry, a ich działanie to działanie czysto fizyczne. Nanocząsteczka filtru odbija od siebie promieniowanie UV , nie pozwalając wniknąć w skórę.

Zarówno filtry chemiczne jak i fizyczne dobrze chronią nas przed UVB. Jeśli chodzi natomiast o ochronę przed promieniowaniem UVA, tutaj ogólnie mówiąc, przewagę mają filtry fizyczne, czyli produkty z tlenkiem cynku i tlenkiem tytanu. Jakkolwiek są też filtry chemiczne np: avobenzon, który dobrze chroni przed UVA także. Wiele firm wprowadziło tzw filtry hybrydowe, czyli produkty zawierające zarówno filtry chemiczne jak i fizyczne. Wybór odpowiedniego dla siebie produktu to wg. mnie nie tyle kwestia SPF, wyboru pomiędzy filtrami chemicznymi i fizycznymi, a raczej walorami produktu, które nie zniechęcą nas do jego stosowania.

Sami dobrze wiemy, że kosmetyk o przyjemnej konsystencji, ładnie a przynajmniej neutralnie pachnący, nie zostawiający tłustych śladów na twarzy, będziemy używać często i regularnie.Właśnie regularność i częstość smarowania jest kluczowa jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną. Ja osobiście staram się wybierać produkty z filtrami fizycznymi, albo mieszane.

Wiele ze składników filtrów chemicznych, między innymi : oksybenzon, octinoxate, to silne, niebiodegradowalne, substancje chemiczne. Są one odpowiedzialne miedzy innymi za znaczne zniszczenia raf koralowych w Australii, Palau, na Keywest- Floryda i na Hawajach. Od 2020 roku Australia wprowadza zakaz używania produktów z tymi substancjami, właśnie żeby chronić jeden z największych naturalnych skarbów: The Great Barrier Reef. Substancje te zakumulowane w oceanie, używane w kremach przez setki tysięcy turystów i plażowiczów, niszczą życie podwodne w tym delikatne koralowce.

W ślad za Austarlią idą USA, stany Floryda i Hawaje, gdzie zakaz zacznie obowiązywać od 2021. Skoro okazało się,że filtry chemiczne nie są przyjazne dla środowiska i innych żywych istot, ja osobiście wolę ich także unikać. Poza tym, woda i ocean to moje żywioły i po prostu nie chcę przyczyniać się do ich zanieczyszczania. Kiedyś używałam produktów LA ROCHE POSEY- seria Anthelios – bardzo ładnie się rozprowadzały, można było stosować na twarz, nawet pod makijaż.

Obecnie bardzo lubię produkty z serii Eclipse- IS CLinical. To produkty zawierające przede wszystkim filtry fizyczne albo mieszane. Tak jak wspomniałam wcześniej, najlepszy filtr to po prostu ten,który będziemy regularnie i z chęcią używać.

Zadaj mi pytanie lub umów się na konsultacje. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.