Cellulit (pomarańczowa skórka)
Cellulit (pomarańczowa skórka) powstaje w wyniku zmian w obrębie tkanki łącznej, a dokładnie – nierównego rozrastania się komórek tłuszczowych, co wywołuje charakterystyczne zagłębienia i nierówności na skórze. Jest to problem głównie kobiet, który pojawia się już w okresie dojrzewania.
Cellulit najczęściej występuje na udach, choć może także pojawić się na innych częściach ciała. Częściowo można się go pozbyć w wyniku odpowiedniej diety i ćwiczeń. Całkowita eliminacja pomarańczowej skórki metodami tego typu jest jednak niemożliwa. Co więcej – zbyt restrykcyjna dieta może wpłynąć na pogłębienie problemu. Jednakże pojawienie się cellulitu nie należy utożsamiać z przyrostem czy utratą wagi. Jego przyczyn należy szukać w problemach tkanki podskórnej, która ma inną strukturę u kobiet i mężczyzn (dlatego – występowanie cellulitu u mężczyzn jest rzadkie; z kolei może on występować u szczupłych kobiet, a grubsze kobiety mogą go nie doświadczać).
Pojawienie się cellulitu uwarunkowane jest określonymi procesami, jakie zachodzą w skórze – najpierw otaczające komórki tłuszczowe pasma tkanki łącznej robią się mniej elastyczne; napinają się. To powoduje, że powiększone komórki tłuszczowe, uwięzione między sztywnymi pasmami tkanki, wypychają się (uwypuklają) pod skórą. Dodatkowo osłabiona w ten skóra zwiększa widoczność pomarańczowej skórki.
Cellulit powstaje w wyniku wielu złożonych czynników, do których dodatkowo zaliczyć można: starzenie się, czynniki genetyczne, hormony oraz różnice w budowie skóry i tkanki podskórnej.
Do sposobów zwalczania cellulitu zalicza się:
- drenaż limfatyczny,
- falę uderzeniową,
- mezoterapię,
- lipolizę iniekcyjną.