Zabieg wypełniania ust – jak się przygotować, czego unikać? Krótki poradnik

W związku z tym, że każdego roku coraz więcej moich stałych pacjentów zapisuje się na zabieg delikatnego powiększania ust, a i nowi pacjenci dopytują o tę procedurę, postanowiłam stworzyć poradnik, w którym wyjaśnię najważniejsze kwestie w kontekście wypełniania ust. Zapraszam do lektury.

Kiedy zabieg wypełniania ust jest niewskazany?

  • W przypadku ciąży i karmienia piersią.
  • Gdy pacjent wykazuje reakcje alergiczne na którykolwiek ze składników preparatów przeznaczonych do tego zabiegu.
  • W przypadku wystąpienia w przeszłości reakcji alergicznych przy wykonywaniu innych zabiegów medycyny estetycznej.

Mam opryszczkę – czy mogę skorzystać z zabiegu powiększania ust?

W przypadku nawracającej opryszczki na ustach albo twarzy koniecznie trzeba poinformować o tym problemie przed wykonaniem zabiegu. Samo nakłucie igłą może aktywować wirus, który prawdopodobnie spowoduje nawrót opryszczki. Wystąpienie opryszczki po zabiegu wypełniania ust może zaburzać proces gojenia. Przy wcześniejszym poinformowaniu o opryszczce możemy zadziałać prewencyjnie – zaproponujemy leki przeciwwirusowe, które można nabyć w aptece bez recepty. To zminimalizuje ryzyko nawrotu opryszczki i pozwoli nam przeprowadzić zabieg w bezpieczny sposób.

Czy mogę iść do dentysty przed zabiegiem wypełniania ust lub po nim?

Z wizyty stomatologicznej możesz skorzystać najpóźniej dwa tygodnie przed zabiegiem oraz najwcześniej dwa tygodnie po zabiegu powiększania ust. Okres dwutygodniowej karencji po zabiegu jest związany z tym, że kwas hialuronowy układa się w tkankach właśnie przez około dwa tygodnie. Podczas wizyty u dentysty, aby lekarz mógł zbadać stan uzębienia, usta przez dłuższy czas powinny być nienaturalnie szeroko otwarte – to może wpłynąć na przemieszczanie się kwasu, a co za tym idzie – kształt ust może ulec delikatnej zmianie, dlatego odradzamy wizyty stomatologiczne przed upływem dwóch tygodni po zabiegu.

Jeżeli planujesz skorzystać u stomatologa z zabiegu skalingu i czyszczenia zębów – tutaj także radzimy zachować dwutygodniowy okres karencji. Preparaty do piaskowania zawierają substancje drażniące, które nie powinny być stosowane, gdy usta po zabiegu są w fazie gojenia.

Czy mogę iść do ortodonty przed zabiegiem powiększania ust lub po nim?

W przypadku wizyty ortodontycznej obowiązuje jedynie karencja dwutygodniowa po zabiegu wypełniania ust – jest to również związane z potrzebą długotrwałego otwarcia ust podczas badania ortodontycznego, co może negatywnie wpłynąć na przemieszczanie się kwasu hialuronowego w tkankach.

Ważne pytania przed zabiegiem wypełniania ust

Przed wykonaniem zabiegu wypełniania ust przygotuj się na szereg pytań, które na pewno Ci zadamy – głównie związane ze stanami zapalnymi w obrębie twarzy.

Możemy zapytać o:

  • stany zapalne w jamie ustnej, leczenie kanałowe zębów,
  • stany zapalne uszu,
  • stany zapalne zatok,
  • stany zapalne dróg moczowych.

Warto przygotować sobie listę leków i suplementów, które obecnie stosujesz, a także substancji, które wywołują reakcje alergiczne. To bardzo ważne w kontekście bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu wypełniania ust. Na pewno zapytamy także o wcześniej przebyte operacje oraz zabiegi medycyny estetycznej.

Zabieg powiększania ust – jak się odpowiednio przygotować?

  • Tydzień przed planowaną datą wykonania zabiegu unikaj stosowania aspiryny, ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. voltaren). Leki te działają rozrzedzająco na krew, co zwiększa ryzyko powstania siniaków.
  • Suplementy diety zawierające kwasy omega 3 także działają rozrzedzająco na krew – zalecamy nie przyjmować ich przed zabiegiem, w szczególności: tran, olej z lnu, olej z nasion chia, olej konopny, olej z wiesiołka, a także witamina E: miłorząb japoński, czosnek.
  • Jeżeli przed zabiegiem musisz przyjąć lek przeciwbólowy, polecamy preparaty paracetamolu, np. apap lub tylenol.
  • Spożywanie alkoholu – minimum 72 godziny, a najlepiej tydzień przed planowaną datą zabiegu zalecamy nie spożywać napojów alkoholowych. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, również te drobne, które znajdują się na twarzy (stąd po spożyciu często obserwujemy zaróżowienie policzków) – to zwiększa ryzyko powstania siniaków po zabiegu powiększania ust.
  • Na 48 godzin przed zabiegiem zalecamy odstawić preparaty kosmetyczne o działaniu anti-aging, głównie te z retinolem, kwasem glikolowym i innymi kwasami.
  • Na 48 godzin przed zabiegiem nie powinno się wykonywać depilacji, golenia czy wyrywania włosków z okolicy tzw. „wąsika”.
  • Jeśli masz skłonność do siniaków, możesz przyjmować arnikę w tabletkach lub – bardziej naturalny sposób – zalecamy spożywanie świeżego ananasa, który jest bogaty w bromelainę – składnik minimalizujący ryzyko powstania siniaków.

Jak przygotować się do zabiegu w dniu jego wykonania?

  • Przyjdź do gabinetu bez makijażu.
  • Zjedz coś przed zabiegiem.
  • Zrelaksuj się. Zabieg wcale nie jest taki straszny, a efekty z pewnością Cię usatysfakcjonują. To czas dla Ciebie – skorzystaj z niego jak najlepiej.

Zadaj mi pytanie lub umów się na konsultacje. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.