radiofrekfencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa – RF

Dzisiaj, nareszcie udało mi się spotkać i zapisać ( nagrać, a efekty w postaci tekstu widzicie tutaj ) rozmowę z mgr kosmetologii Katarzyną Bernacką.

Znamy się od wielu lat. Poznałyśmy się jak to zazwyczaj bywa w naszej branży , w pracy i od samego początku współpracujemy ze sobą. To co nas połączyło, na gruncie zawodowym, to taka sama wizja, długoterminowej, wspólnej opieki nad naszymi pacjentami.

Pamiętam jak podczas jednej z naszych pierwszych dyskusji na temat zabiegów anti-aging, każda z nas mówiła o strategii  i o planie 5, 10,15, 20 letnim 🙂

W medycynie  estetycznej i antiaging, wbrew pozorom, nie ma drogi na skróty… O tym jak nasza skóra będzie wyglądać za 5,10,15 lat decyduje właśnie strategia antiaging i wprowadzanie odpowiednich zabiegów w odpowiednim czasie, odpowiedniej kolejności i przede wszystkim w odpowiedniej ilości.

W mojej praktyce zawodowej, a pracuję też w Klinice chirurgii plastycznej, często spotykam się z pacjentkami, które decydują się na zabiegi chirurgiczne: lifting twarzy, plastykę powiek, liposukcję i wiele innych… Często pacjentki te trafiając do mnie, zazwyczaj na zabieg z użyciem botoksu, są przekonane,że chirurgia rozwiąże wszystkie ich problemy.

Tutaj, zaczyna się moja praca u podstaw;) – wyjaśnianie, często używam obrazowych porównań, bo to najlepiej chyba do nas trafia…

Otóż, zabiegi chirurgiczne są jak budowa domu. Konstrukcja, postawienie murów,wybudowanie ścian, nadanie pięknej formy. Jednym słowem taka rezydencja pod klucz.  Jak rezydencja ta będzie wyglądała za 2,5,10 lat to już zależy od nas. Wszyscy my, którzy mamy  domy, wiemy ile trzeba włożyć pracy aby utrzymać je  w dobrym stanie. A to pęknieta rynna, a to zabezpieczenie ogrodzenia, konserwacji bramy, dbanie o ogród itd :). Medycyna estetyczna i antiaging,  to właśnie to codzienne dbanie o dom,które pozwala się nim cieszyć na długo.

Dodatkowym  ważnym aspektem jest to z jakich materiałów budujemy nasz dom. Czyli jak przygotowani jesteśmy do zabiegów chirurgicznych. W jakim stanie jest nasza skóra, jak jest z jej nawilżeniem,wiotkością,  Wcześnie opracowany i wprowadzony odpowiedni plan anti-aging to gwarancja, powiedziałabym taka dobra polisa na dom:)

Właśnie to nasze połączenie starań, pozwala, mam nadzieję:) naszym pacjentom bezpiecznie i bez niechcianych przygód iść przez życie.

To chyba tyle, na wstępie. Teraz przejdźmy do właściwego tematu naszego spotkania dzisiaj. Kasiu, wiem, że od wielu lat pracujesz na różnego rodzaju urządzeniach Hi-Tech.

Właściwie ostatnie 10-15 lat to bardzo duży postęp technologiczny, pojawienie się nowych technologii, nie zawsze o najlepszej skuteczności i wysokim profilu bezpieczeństwa,co można ocenić dopiero po kilku latach obserwacji. Mamy technologie, które świetnie sprawdziły, chociażby takie jak laser frakcyjny CO2, IPL, Fala uderzeniowa, Endermologia, laser tulowy.To obecnie złoty standard postępowania.

Są też technologie, szeroko reklamowane, ale budzące wiele wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo i odległe efekty zabiegów.

Ja osobiście, należę do grona lekarzy, którzy nie są zwolennikami tzw. plazmy, urządzeń typu HIFU. W Stanach Zjednoczonych, gdzie technologia HIFU pojawiła się pierwsza, około 12-13 lat temu, odnotowuje się wiele powikłań, związanych właśnie z nią, ale to temat na zupełnie inne spotkanie.

Jedną z technologii, która jest na rynku medycznym/ estetycznym od lat, technologią bezpieczną i z potwierdzonym wieloma badaniami klinicznymi efektem rzeczywistej stymulacji produkcji kolagenu i elastyny  w skórze, jest radiofrekwencja mikroigłowa.

dr Elżbieta Techmańska:

Czy mogłabyś Kasiu przybliżyć nam ten temat?

mgr Katarzyna Bernacka:

W XXI wieku jesteśmy świadkami szybkiego postępu metod i technologii stosowanych w celu odmładzania skóry. Jedną z nich jest radiofrekwencja mikroigłowa – urządzenie Hi-Tech, którego spektrum działania jest niezwykle szerokie: spłycanie zmarszczek, poprawa faktury i napięcia skóry, redukcja blizn potrądzikowych, rozstępów, zwężanie porów i regulacja pracy gruczołów łojowych. Zabieg wyróżnia się wysoką skutecznością oraz krótkim czasem rekonwalescencji.

RF mikroigłowa to synergistyczne połączenie kontrolowanych fal radiowych z minimalnie inwazyjnym systemem mikro-nakłuwania. Procedura zabiegowa polega na wprowadzeniu bardzo cienkich igieł na regulowaną głębokość (0,5mm – 3,5mm) emitując przy tym falę radiową nagrzewającą tkankę wokół powierzchni igieł bez przegrzania skóry i bez ryzyka poparzeń. W wyniku wytworzenia energii w tkance dochodzi do powstawania punktów koagulacji oraz kontrolowanego ciepła, które zapoczątkowują proces regeneracji i tworzenia nowych struktur kolagenowych.

dr Elżbieta Techmańska;

Tak, tak, to moja ulubiona technologia. Mikronakłucia i energia, podwójny efekt stymulacji, bardzo precyzyjny, kontrolowany przepływ energii i głębokość jej działania,czyli zasięg rozgrzania tkanek, a tym samym stymulacji skóry.

Dzięki różnym rodzajom igieł, izolowanych, półizolowanych i nieizolowanych, frakcjonowana energia może docierać tam gdzie dokładnie chcemy i zaplanujemy.

Stąd też, jest to jedna z bezpieczniejszych technologii stosowanych do odmładzania i regeneracji skóry. Ja jak i wielu innych lekarzy i nazywa ją  colour blind, jest ona bezpieczna  także dla osób o ciemniejszych karnacjach, dla których np laser frakcyjny  CO2, wiązał się z ryzykiem powstania przebarwień pozabiegowych.

Właśnie to selektywne działanie energii na dokładnie wybraną przez nas warstwę skóry, daje nam ten krótki czas rekonwalescencji, co wg mnie stanowi przewagę RF nad laserem CO2 , w zabiegach odmładzających. RF nie uszkadza naskórka, nie daje efektu ablacji/ złuszczania. Dlatego też, jest to zabieg, który można wykonywać właściwie przez cały rok, nie bojąc się powikłań, w postaci przebarwień.

Oczywiście, są problemy, na które najlepszym rozwiązaniem jest laser frakcyjny CO2. Sama bardzo go lubię. Natomiast , jeśli chodzi o zabiegi zagęszczające, napinające skórę, utrzymujące ją w dobrej kondycji i świetnie współgrające z zabiegami typu mezoterapia,czy też przed zabiegami bardziej inwazyjnymi, np: nici liftingujące, lifting twarzy, plastyka powiek, to jest to mój pierwszy wybór.

Same nazwa Radiofrekwencja (RF) to określenie na dowolny prąd zmienny, który transmitowany przez antenę, tworzy pole elektromagnetyczne rozchodzące się w otaczającym obszarze.

Zakres radiofrekwencji zasadniczo dziali się na pasma od niskiej częstotliwości- 3-30 kHz  do bardzo wysokiej częstotliwości 30-300  GHz. Wygenerowana energia możę być przekazywana do tkanek, które ją pochłaniają.  Ponieważ radiofrekwencja ma krótką długość fali, oddziaływuje ona z takimi cząsteczkami polarnymi jak woda, aminokwasy, kwasy nukleinowe , wprowadzając je w drgania, które zamieniają się w energię cieplną.

Dużo rozmawiamy o technologii, fizyce itd.  ale opowiedzmy  może naszym pacjentom o mechanizmie  działania czyli …. Jak to działa na skórę , w jaki sposób ją ulepsza i co z tym kolagenem ?

mgr Katarzyna Bernacka:

Zacznę od końca, czyli od kolagenu:)
Mimo, że w organizmie ludzkim trwa stała wymiana kolagenu starego na nowy, to w procesie starzenia się  maleje ilość włókien kolagenowych w skórze właściwej. Utrata kolagenu postępuje z wiekiem. Średnio po 30. roku życia utrata ma przewagę nad produkcją przez komórki skóry-fibroblasty. Włókna kolagenowe, które pozostają ulegają rozciągnięciu, ich struktura ulega zaburzeniu, są one słabsze, a sieć włókien kolagenowych staje się rzadsza.
Zabiegi z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej opierają się na wywołaniu efektu termicznego w tkance oraz stymulacji poprzez mikronakłucia. Podgrzanie skóry skutkuje ponownym napięciem włókien kolagenowych oraz stymulacją fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Wytworzenie ciepła w tkankach powoduje dodatkowo rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia się odżywienie i dotlenienie skóry, a także jej metabolizm. W efekcie skóra jest bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Badania wykazują, że proces neokolagenezy trwa do 3 miesięcy.

dr Elżbieta Techmańska:

Wiem,że masz wieloletnie doświadczenie z urządzeniami wykorzystującymi radiofrekwencję mikroigłową. Jak z perspektywy lat, możesz je ocenić?

mgr Katarzyna Bernacka:

Na urządzeniach Hi-Tech z wykorzystaniem RF pracuję już ponad 7 lat.
Zaczynałam od zabiegu Exilis (dystrybucja BTL), a następnie Vivace (dystrybucja Bogdani Dermatologia), Intraject (dystrybucja Biotec) oraz Secret RF.- Euroscalmed. Moje doświadczenie świadczy o skuteczności tej technologii. Kwalifikując osobę do zabiegu, jestem w stanie, w trójwymiarowym wyobrażeniu twarzy, określić cele, które możemy osiągnąć. Jest to: spłycenie zmarszczek, poprawa owalu twarzy, okolicy oczu, redukcja podbródka. Efekty są nie tylko wizualne, ale i namacalne. Skóra w ocenie przez dotyk staje się bardziej napięta i wzmocniona. Niezwykle skuteczne są również terapie redukujące blizny potrądzikowe i regulujące pracę gruczołów łojowych.
W obrębie ciała mówimy o redukcji rozstępów, poprawy napięcia oraz odmładzania (np. skóry dłoni, czy obszaru nad kolanami).
Na uwagę zasługuje fakt, że zabieg może być wykonywany latem. Skuteczność i bezpieczeństwo sprzętów wykorzystujących technologię RF mikroigłowej potwierdza cerftyfikat FDA.
 
Kluczem do sukcesu terapeutycznego jest odpowiednia kwalifikacja osoby poddanej zabiegowi. Dzięki urządzeniu uzyskujemy poprawę rzędu milimetrów, a nie centymetrów, więc jeśli skóra jest bardzo wiotka – to zabieg RF nie zastąpi liftingu twarzy. Idealny kandydat do zabiegów zwiększających napięcie skóry to taki, który prezentuje nadmierną wiotkość skóry, ale nie stwierdza się u niego zbyt wiszącej tkanki. Na skuteczność zabiegu wpływa również styl życia – osoby palące, nadmiernie eksponujące skórę na słońce oraz zmagające się z chorobami metabolicznymi, czy kolagenozami – mogą mieć gorsze efekty końcowe niż te, które uzyskuje się zazwyczaj. Niezwykle istotna jest również opieka okołozabiegowa, zarówno w postaci przygotowania zabiegowego (np.zabieg Hydrafacial) jak i stosowania kosmetyków stymulujących wytwarzanie kolagenu i skutecznie chroniących przed działaniem promieni słonecznych, co zabezpiecza przed utratą uzyskanych efektów. RF mikroigłowy jest  również świetnym przygotowaniem do dalszych działań z zakresu medycyny estetycznej (mezoterapia, botox, biostymulatory tkankowe czy nici).

W celu maksymalizacji efektów najlepiej sprawdzają się indywidualne programy zabiegowe. Po wstępnej konsultacji opracowany zostaje program zabiegowy z zakresu kosmetologii, medycyny estetycznej oraz spersonalizowanej pielęgnacji domowej.

dr Elżbieta Techmańska:

Tak, myślę,że to jest bardzo ważne co powiedziałaś, odpowiednia kwalifikacja do zabiegu,stosowanie się do zaleceń pozabiegowych i pielęgnacja domowa pozabiegowa, a także odpowiednio dobrana pielęgnacja codzienna. Wiem, że to Twój kolejny ulubiony temat:), koniecznie następnym razem podyskutujemy o tym i o ochronie SPF, bo to też mój ulubiony, podstawowy składnik profilaktyki antiaging.

Dziękuję, do zobaczenia i porozmawiania 🙂 wkrótce.

Zadaj mi pytanie lub umów się na konsultacje. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.