Najważniejsze za i przeciw dotyczące liftingu

W ostatnim tygodniu odwiedziły mnie 4 pacjentki w okolicach 60-65 roku życia. Panie dbające o skórę, regularnie powtarzające zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, laseroterapię i inne zabiegi z wykorzystaniem energii.

Z każdą miałam podobną rozmowę, a mianowicie czy i kiedy potrzebna jest ingerencja chirurgiczna -lifting. Rozważałyśmy wspólnie wiele aspektów, również bardzo ważny – finansowy.

Sama po każdej wizycie jeszcze długo myślałam, jak rzetelnie, krótko i racjonalnie podejść do tego tematu. Z pomocą przyszła mi dr Brandith Irwin MD, autorka bloga: SkinTour. Właśnie przeczytałam jeden z ostatnich jej wpisów i jest to moim zdanie ciekawe podsumowanie dyskusji na temat liftingu twarzy.

Jak pisze dr Brandith, wiele pacjentek właśnie w okolicach 60 roku życia jest na rozdrożu. Zastanawiają się, czy kontynuować inwestowanie w zabiegi mniej inwazyjne, takie jak wypełniacze, które trzeba regularnie powtarzać, a co za tym idzie regularnie przeznaczać na to pieniądze, czy też po prostu zdecydować się na lifting.

Przed przedstawieniem najważniejszych za i przeciw dotyczących liftingu warto zatrzymać się na chwilę nad aspektem finansowym. Dobra kondycja i zdrowie skóry wymagają nakładów finansowych. Czy to w zdrową dietę, czy w pielęgnację, czy też w zabiegi anty-aging i medycyny estetycznej. Czasami wydaje się, że jest to dużo, czasami, że zdecydowanie za dużo i że są to niekończące się wydatki, drenujące nasze portfele:)

Pomyślmy o tym w ten sposób – Skóra to organ naszego ciała o największej powierzchni. Ile czasu dziennie spędzasz w swojej skórze, a ile w samochodzie? Pomyśl teraz przez chwilę, ile pieniędzy w ciągu tych wszystkich lat wydałaś na samochody i na ich utrzymanie….?

Może to pomoże trochę zmienić perspektywę 😉

Lifting – argumenty przeciwko

  • Rozważ swój stan zdrowia. Jeśli masz mniej niż 70 lat, nie masz żadnych poważniejszych kłopotów ze zdrowiem, nie przyjmujesz żadnych leków, ryzyko zabiegu w znieczuleniu jest ciągle bardzo niskie. Jeśli natomiast masz problemy zdrowotne, więcej niż 70 lat, ryzyko poważnych komplikacji związanych z zabiegiem chirurgicznym w znieczuleniu ogólnym zwiększa się.
  • Po zabiegu liftingu możesz wyglądać inaczej, jak nie Ty, albo po prostu źle i strasznie, ale tak samo źle możesz wyglądać po zabiegach niechirurgicznych źle wykonanych lub wykonanych w nadmiarze.
  • Lifting może nie do końca rozwiązać Twój problem. Na przykład pacjenci z cięższą dolną partią twarzy, “chomikami” i problemami z wiszącą szyją są najbardziej zadowoleni z efektów liftingu. Pacjenci z dobrze zarysowaną linią żuchwy, których głównym problemem są zmarszczki, nie widzą spektakularnych efektów. Lifting twarzy nie rozwiązuje problemów skóry zniszczonej przez słońce, zmarszczek, utraty jędrności skóry, jej wiotkości, nierównego kolorytu, przebarwień, rumienia. Generalnie mówiąc nie poprawia jakości skóry i nie likwiduje zmarszczek i bruzd.
  • Po źle wykonanym liftingu może czasami zmienić się wygląd Twoich uszu. Warto to rozważyć, szczególnie jeśli nosisz krótkie fryzury.
  • Blizny po liftingu nie zawsze goją się dobrze i nie zawsze ładnie wtapiają się w linię włosów. Czasami mogą być widoczne.
  • Zazwyczaj miesiąc po zabiegu to czas, kiedy mogą występować siniaki, twarz może być obolała. Aby ocenić i zobaczyć ostateczny efekt zabiegu trzeba z reguły czekać parę miesięcy, aż wszystko się” ułoży”.
  • Jeśli chodzi o finanse, to jest to jeden większy wydatek. Mimo to zabiegi niechirurgiczne zalecane są w celu podtrzymania efektu, jednak nie tak często jak u pacjentów bez wykonanego liftingu.

Lifting – argumenty za

  • Jeśli masz jasne oczekiwania, za cenę pomiędzy 15-20 tysięcy, w zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz być w stanie osiągnąć większość z Twoich celów podczas jednego zabiegu.
  • Dobry chirurg plastyk zazwyczaj może wykreować bardzo naturalny efekt podczas pierwszej operacji liftingu. Druga i trzecia już tak naturalnych efektów nie daje.
  • Dobry chirurg plastyk zazwyczaj pozostawia prawie niewidoczne blizny pooperacyjne.
  • Lifting dolnej części twarzy i szyi daje lepsze rezultaty niż zabiegi nieinwazyjne u pacjentów w tej grupie wiekowej.
  • Zabieg liftingu twarzy może być łączony z innymi zabiegami, takimi jak głębokie peelingi czy też zabiegiem laserem frakcyjnym Co2, w celu uzyskania optymalnych efektów. Ryzyko komplikacji jednak także wzrasta. Większość lekarzy zaleca rozdzielenie tych dwóch zabiegów.
  • Zabieg liftingu twarzy często łączy się z zabiegiem przeszczepu tłuszczu dla uzyskania optymalnych, naturalnych efektów. Jeśli nie ma komplikacji, twarz wygląda naprawdę świetnie. Jeśli wystąpią komplikacje, co przy zabiegach łączonych jest częściej spotykane, może dojść do nierównomiernego “przyjęcia się” tłuszczu. Powoduje to powstanie asymetrii trudnych do wyrównania.
  • Z finansowego punktu widzenia, wydatek jest większy, ale jednorazowy.

Źródło: SkinTour blog (https://www.skintour.com/)

Zadaj mi pytanie lub umów się na konsultacje. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.