Lifting Nefretiti – czy botoksem można unieść twarz?

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy botoksem faktycznie można sprawić, że dolna część twarzy się uniesie, a linia żuchwy wyostrzy, to zapraszam na wpis poświęcony działaniu, specyfice i efektach zabiegu z użyciem toksyny botulinowej – zwanego także liftingiem Nefretiti.

Już na wstępie chcę rozwiać wątpliwości: czy wiecie, że toksyną botulinową faktycznie możemy unieść dolną część twarzy, zmniejszyć widoczność „chomików”, a także wyostrzyć linię żuchwy i wysmuklić szyję? Zabieg swoją nazwę „lifting Nefretiti” otrzymał w 2007 roku, a pochodzi ona od popiersia żony jednego z egipskich faraonów. Słynne popiersie znajduje się w muzeum w Berlinie, a na nim widać królową Nefretiti z pięknie wyrysowaną żuchwą, a także piękną, długą, łabędzią szyją. Nic więc dziwnego, że stało się ono inspiracją do zabiegów na tę partię ciała.

Na czym polega lifting Nefretiti?

Zabieg ten polega na podaniu toksyny botulinowej w odpowiednie miejsca wzdłuż linii żuchwy i na szyję (w mięsień platysma). Botoks podaje się w mięsień platysma. Mięsień platysma ma swoje przyczepy na twarzy, przebiega przez szyję, a niektóre jego włókna kończą się w mięśniach klatki piersiowej. Jaka jest jego funkcja? Mięsień platysma jest mięśniem obniżającym, ciągnącym twarz do dołu, tu współpracuje z mięśniem obniżającym kąciki ust. Mięśnie mimiczne na twarzy dzielą się na mięśnie obniżające i mięśnie unoszące. Mięsień platysma, kurcząc się, ciągnie twarz ku dołowi, co widoczne jest przez bardziej zarysowane chomiki, a także przez obniżenie kącików ust.

Podanie botoksu w mięsień platysma relaksuje go, czego efektem jest odpuszczenie ciągnięcia twarzy, dzięki czemu mięśnie unoszące tkanki mogą wykonywać swoją pracę bez „przeszkadzacza” pod postacią mięśni obniżających. W związku z tym chomiki delikatnie się łagodzą, a linia żuchwy – wyostrza.

Bardzo często podanie botoksu w linię żuchwy łączymy z podaniem jej w mięsień obniżający kąciki ust i w część mięśnia platysma, który jest na szyi.

Efekty liftingu Nefretiti utrzymują się przez około 6 mc.

Pamiętajmy, że wszystkie zabiegi z zastosowaniem botoksu będą miały lepszy efekt, jeśli najpierw zadbamy o jakość naszej skóry. Włókna mięśni mimicznych, czyli mięśni, które relaksowane są botoksem, mają swoje przyczepy w skórze. Bardziej elastyczna skóra to szybszy powrót mięśni do położenia spoczynkowego, czyli do stanu relaksacji, a tym samym lepszy efekt zabiegu i łatwiejsze rozprostowanie zmarszczek. W celu zadbania o elastyczność skóry można skorzystać z zabiegów kosmetologicznych, peelingów, zabiegów laserowych czy radiofrekwencji mikroigłowej – wszystkie wspomniane zabiegi pogrubiają i kondycjonują skórę, dzięki czemu staje się ona bardziej elastyczna.

Zadaj mi pytanie lub umów się na konsultacje. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.