Jak przygotować się do pierwszej wizyty (konsultacji) w gabinecie medycyny estetycznej?

Ostatnio mam sporo nowych pacjentów, w związku z tym postanowiłam napisać kilka porad, jak przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie, żeby jak najlepiej z niej skorzystać oraz żeby ułatwić sobie podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu.

Przygotowałam kilkupunktowe „repetytorium” zawierające wszystkie spostrzeżenia i uwagi zebrane z mojej wieloletniej perspektywy zarówno lekarza, jak i pacjenta.

  1. Najważniejsze! Odrób pracę domową, zrób własny research na temat zabiegów, którymi jesteś zainteresowana/-y. To jest naprawdę bardzo ważne. Dużo informacji znajdziesz w internecie, w mediach społecznościowych, na oficjalnych stronach klinik. Moim zdaniem świadomy pacjent, który posiada wiedzę na temat wybranego zabiegu to pacjent najlepszy, bo możemy wtedy przeprowadzić świadomy wywiad przedzabiegowy, a następnie razem świadomie podjąć decyzję o zabiegu.
  2. Zapisz lub zapamiętaj, a podczas wizyty konsultacyjnej dokładnie wyjaśnij: co cię martwi, z jakim problemem przychodzisz, co chciałbyś ulepszyć, co ci się do końca nie podoba. Pamiętaj, że zabiegi medycyny estetycznej i estetyka twarzy to pojęcia subiektywne. To Ty patrzysz na siebie codziennie w lustrze i mogą Ci przeszkadzać inne rzeczy niż te, na które zwróciłby uwagę lekarz. Lekarz może zwrócić Ci uwagę na dodatkowe kwestie, które według niego wymagają pracy, ale pamiętaj – najważniejsze jest to, jak Ty się czujesz sam/-a ze sobą i co Ty chciałabyś/chciałbyś poprawić. Warto zapytać lekarza o jego dotychczasowe doświadczenie związane z wykonywaniem danego zabiegu. Wypytaj dokładnie o możliwe efekty uboczne, ewentualne ryzyko zabiegu oraz czy kwalifikujesz się na wybrany przez Ciebie zabieg.
  3. Wywiad medyczny. Po przyjściu na wizytę konsultacyjną będziesz poproszona/-y o wypełnienie ankiety medycznej, która będzie zawierała szereg pytań dotyczących Twojego obecnego stanu zdrowia, przebytych chorób, zabiegów medycznych, itd. Bardzo ważne, abyś przygotował/-a:
    • listę leków i dawek, które obecnie przyjmujesz;
    • listę spożywanych suplementów (mogą one powodować np. zwiększone ryzyko wystąpienia siniaków po zabiegach, a także mogą komplikować zabiegi z użyciem laserów i innych urządzeń hi-tech);
    • informacje o dotychczasowych reakcjach na podawane znieczulenia, czy miałaś/-eś podawane, a jeśli tak, to w jakiej formie: pełne, miejscowe, powierzchowne, w formie maści znieczulających czy zastrzyków, jak reagujesz na znieczulenia, czy zarejestrowałeś/-aś reakcje niepożądane;
    • informacje o alergiach: reakcje po ukąszeniu pszczoły, alergie żywieniowe, reakcje alergiczne skóry po wcześniej wykonanych zabiegach;
    • listę zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych w przeszłości: kiedy był wykonywany ostatni zabieg, jaka była reakcja, czy masz większe skłonności do powstawania siniaków, czy były komplikacje;
    • listę produktów używanych do codziennej pielęgnacji – dzięki temu zaplanujemy idealnie dobraną pielęgnację terapeutyczną z wykorzystaniem tych kosmetyków, które już masz. Niektóre zabiegi (np. laserowe) wymagają wcześniejszego odstawienia kosmetyków zawierających retinol; przy innych natomiast ważne jest, aby pewne kosmetyki odstawić lub ograniczyć po wykonaniu zabiegu. Dlatego informacje o Twojej całej rutynie pielęgnacyjnej są tak istotne – pozwala to na bezpieczne przygotowanie i zaplanowanie zabiegów.
  4. Podczas wizyty konsultacyjnej zaobserwuj, czy czujesz się z danym lekarzem komfortowo w gabinecie. Czy wszystkie zabiegi i procedury zostały Ci jasno wytłumaczone? Czy lekarz odpowiedział wyczerpująco na Twoje pytania? Czy Ty i lekarz jesteście zgodni co do oczekiwanych efektów? To bardzo ważne, aby podczas wizyty konsultacyjnej przedyskutować spodziewane rezultaty zabiegu. Należy mieć na uwadze, że efekty u różnych pacjentów mogą się różnić od siebie. Zwróć także uwagę, czy wybrany lekarz nie jest nadmiernym optymistą, czy nie przedstawia wszystkiego w zbyt różowych barwach. Jeżeli obiecuje Ci efekty lepsze niż Twoje oczekiwania, gwarantuje brak powikłań i stuprocentowy sukces zabiegu, bądź ostrożny/-a. Uważam, że zawsze lepiej jest się miło rozczarować niż zawieść.
  5. Miej na uwadze, że czasami plan zabiegowy obejmuje serię zabiegów, aby móc cieszyć się pożądanym długofalowym efektem. Przygotuj się, że na jednym zabiegu może się nie skończyć, dlatego przemyśl dokładnie plan zabiegowy. Jeśli masz jakieś pytania, kontaktuj się przez dostępne kanały komunikacji (social media, e-mail, telefon). Twój komfort jest najważniejszy – uzyskaj wszelkie odpowiedzi na Twoje pytania i wątpliwości.
  6. Bardzo ważną kwestią jest cena zabiegu. Pytaj śmiało o dokładny koszt wykonania zabiegu, określ swój budżet na dany moment lub na czas realizacji planu zabiegowego. To pomoże wybrać lekarzowi najlepsze rozwiązanie w określonym budżecie, które będzie dawało najlepsze efekty.
  7. Jeśli zdecydujesz się na jakiś zabieg, dokładnie dopytaj o przebieg zabiegu, o poszczególne jego etapy. Z obserwacji psychologów wynika, że kiedy wiemy, czego spodziewać się po zabiegu, zmniejsza to nasz lęk przed jego wykonaniem i pomaga nam utwierdzić się w słuszności własnej decyzji. Zapytaj także o postępowanie pozabiegowe – czego musisz unikać, na co uważać, jak „wkomponować” dany zabieg w Twoje życie codzienne (niektóre zabiegi wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji i warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu zabiegów).
  8. Przemyśl dokładnie plan zabiegowy. Zapisz się na zabieg będąc w pełnej świadomości jego przebiegu, spodziewanych efektów, ewentualnych skutków ubocznych, a także w zaufaniu do lekarza i do podjętej przez siebie decyzji

Zadaj mi pytanie lub umów się na konsultacje. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.